Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
1
Budynek nr 1
3
2-4
Bank ING
4
6
Budynek nr 6
Apteka Pod Bazyliką
3
7
Dom nr 7
2
8
Kamienica nr 8
7
8a
Kamienica nr 8a
2
9
Hala sportowa ZAPO
12
10
Sklep
3
11-13
Budynek nr 11-13
2
14
Kamienica nr 14 (d. poczta)
18
15-17
Budynek nr 15-17
2
18-22
Budynek nr 18-22
6
25-27
Budynek nr 25-27
12
29
Budynek nr 29
6
31-45
Budynek nr 31-45
11
 
 
 
 
  ID: 593773
Nazwa

ul. Kościelna

Dawniej

Kirchstraße

 
 
Ulice mego miasteczka – 12
Tajemnic pełna ulica Kościelna
Wypadło mi oto pisać o jednej z dwóch trzebnickich ulic, które znać powinienem najlepiej, bo stały się miejscem mojego zamieszkania, a więc wiążą się z codziennym bytowaniem. O ile Milicka to ulica mojego dzieciństwa, to na ulicę Kościelną wprowadziłem się wraz z rodziną już jako człowiek dojrzały. Z okruchów dzieciństwa wspominam tajemniczy mur ciągnący się do ulicy 9 Maja. A dziś, z okna mego pokoju widzę długą perspektywę tej drogi, na ...
Ulice mego miasteczka – 12
Tajemnic pełna ulica Kościelna
Wypadło mi oto pisać o jednej z dwóch trzebnickich ulic, które znać powinienem najlepiej, bo stały się miejscem mojego zamieszkania, a więc wiążą się z codziennym bytowaniem. O ile Milicka to ulica mojego dzieciństwa, to na ulicę Kościelną wprowadziłem się wraz z rodziną już jako człowiek dojrzały. Z okruchów dzieciństwa wspominam tajemniczy mur ciągnący się do ulicy 9 Maja. A dziś, z okna mego pokoju widzę długą perspektywę tej drogi, na której końcu widać sylwetkę kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, od którego ulica nosi swą nazwę.
Jest to dziś jedna z dłuższych, chociaż stosunkowo wąskich ulic miasta, która podobnie jak opisywana już kiedyś ulica Ignacego Daszyńskiego, łączy dwa najważniejsze punkty miasta: Rynek (a właściwie przylegający doń kościół) z kompleksem budowli pocysterskich (bazylika i klasztor). Ściślej rzecz ujmując ulica Kościelna rozpoczyna się wraz z ul. I. Daszyńskiego, biegnie niemal równolegle do niej, ale ciągnie się dłużej, bo okrążając kościół prowadzi dalej jeszcze, aż do ul. Obornickiej.
W średniowieczu było zupełnie inaczej. Obecna ulica Kościelna składała się z trzech różnych części. Dzisiejszą nazwę (Kirchgasse) nosił jedynie środkowy jej odcinek, – od kościoła parafialnego do obecnej ulicy Obrońców Pokoju. Znaleziska archeologiczne potwierdziły, że już w XIII i XIV wieku istniała tam stała zabudowa – odnaleziono m. in. fragmenty ceramiki, wagi z brązu z kamiennymi odważnikami, monety i fragmenty domów. Ta ulica zakończona była Bramą Łazienną (jedną z czterech w mieście), która znajdowała się nad strumykiem, płynącym wówczas od Góry Młyńskiej (dziś ulica Słoneczna), obecną ulicą Wąską i górną częścią ulicy Obrońców Pokoju do Stawu Kuśnierskiego (na dzisiejszym placu Pionierów Ziemi Trzebnickiej). Przy bramie stał budynek łaźni miejskiej (domu kąpielowego), wzmiankowany jeszcze w opisie miasta z 1852 r. W związku z tym ulica prowadząca w stronę klasztoru (a więc zasadnicza część dzisiejszej Kościelnej) zwana była Łazienną (Badengasse). Mimo, że leżała poza granicami właściwego miasta była jednak zabudowana, o czy świadczy interesujące znalezisko archeologiczne: na rogu ulic Kościelnej i 9 Maja odkryto dużą ilość (24 sztuki) kulistych naczyń glinianych (XIV – XV w.), które służyły jako manierki pielgrzymom przybywającym do grobu św. Jadwigi (można je obejrzeć w naszym Muzeum Regionalnym).
O istnieniu trzeciej części ulicy świadczy widok miasta z lotu ptaka (zapewne z kościelnej wieży), pochodzący sprzed 1774 r. Widać na nim wyraźnie, że ostatni fragment ulicy Kościelnej od obecnej Jana Matejki do Obornickiej (a właściwie Krupniczej, bo stała tam Brama Krupnicza) jest odcięty stałą zabudową od pozostałych części. Ciekawe, że na planie z ok. 1810 r. ulica stanowi już jedną całość.
W źródłach znaleźć można informacje o paru ważnych obiektach niezachowanych do czasów dzisiejszych. Obok wspomnianej już łaźni miejskiej, należały do nich, mieszczące się w pobliżu kościoła św. Piotra – plebania oraz szkoła protestancka. Pamiętajmy, że od XVI wieku do 1945 r.( z krótka przerwą w XVIII wieku) kościół ten służył ewangelikom. Do tej właśnie szkoły, otwartej w 1708 r., a kierowanej przez Antoniego Berga, uczęszczał, urodzony w Komorowie Jerzy Schlag, późniejszy autor modlitewników, kancjonałów i podręczników do nauki języka polskiego (więcej o tej postaci można się dowiedzieć z II zeszytu „Brzasku” z 1984 r.).
Najstarsza z zachowanych kamienic dawnej ulicy Kościelno – Łaziennej to budynek apteki, pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku, z lukarnami
(okienkami w dachu) w kształcie powiek. Do innych obiektów pamiętających odległe czasy należą: budynek dawnej przychodni (zaznaczona data 1882 r.) oraz znajdująca się ciągle w bardzo opłakanym stanie kamienica u zbiegu ulicy Kościelnej i Henryka Sienkiewicza (kiedyś mieścił się tam Bank Spółdzielczy). Tajemnice kryje wykonany z czerwonej cegły i pięknie niedawno odnowiony budynek obok apteki. Popularnie zwany jest dawną pralnią, dziś mieści się tam m.in. Bank Śląski i salon kosmetyczny. Z opowiadań dawnej, dziś już nieżyjącej, mieszkanki Trzebnicy wynika, że przed wojną mieściły się tam… stajnie dla koni (może ktoś z Czytelników mógłby to potwierdzić lub zdementować?).
Gdy chodzi o pamiątki współczesności, to jest ich także nieco. Należy do nich niewątpliwie hala sportowa, budowla, o której powstanie, a potem finansowanie toczyły się boje przez wiele lat. Ich odbiciem jest bardzo niepoetycka nazwa obiektu: kiedyś była to hala OSiRu, a obecnie ZAPO. A może obiekt, w którym zwycięskie boje toczą od lat siatkarki II ligowej Gaudii i który raz do roku jest międzynarodowym centrum biegania, zasługuje na jakąś ładniejszą i dźwięczniejszą nazwę (rzucam pomysł na konkurs w tej sprawie). Zdecydowaną większość obiektów mieszkalnych na tej ulicy stanowią zasoby trzebnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, dobrze utrzymane, choć także upływem czasu zróżnicowane: te naprzeciw kościoła pamiętają pionierskie czasy budownictwa spółdzielczego, inne są bardziej nowoczesne. Nie ma na tej ulicy wielkich magazynów, ni marketów, ale wiele artykułów można tu kupić i wiele spraw załatwić. Są na Kościelnej aż cztery kioski warzywnicze (w tym dwa z poszerzonym asortymentem), trzy sklepy papiernicze, jest otwarty do późnych godzin sklep spożywczy. Można tu kupić modną odzież, kosmetyki, artykuły chemiczne, meble, części do samochodów, a nawet zwierzęta. Można dokonać operacji finansowych i naprawić telewizor.
Ulica Kościelna, mimo że niezbyt szeroka, należy do dróg ruchliwych, bo porusza się nią spora część pojazdów jadących od strony Obornik (na szczęście obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek). Większość chodników została niedawno wyremontowana, więc piesi nie mogą narzekać. Pozostaje natomiast współczesną tajemnicą, dlaczego u wylotu tej ulicy nie pełnią swej funkcji progi zwalniające, chociaż umieszczone są bardzo blisko najważniejszego urzędu w mieście. Mimo licznych interwencji, wciąż nie ma środków (a może chęci) na ich uzupełnienie. A przecież progi są umieszczone dla fantazji, a dla bezpieczeństwa przechodniów, szczególnie uczniów pobliskiego Gimnazjum.
Ponieważ jest to „moja” ulica, więc zakończyć muszę akcentem optymistycznym. Żeby się zbytnio nie rozpisywać stwierdzę krótko – Kościelna da się lubić. To ulica oryginalna, gdzie dawne czasy splatają się ze współczesnością.

Wojtek Kowalski

Tekst pochodzi z cyklu "Uliczki mego miasteczka" publikowanego na łamach Tygodnika Lokalnego NOWA Gazeta Trzebnicka.
www. nowagazeta.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900-1910
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna i ul. Daszyńskiego widziane w kierunku Rynku
  • Data: 1900-1920
    komentarze: 3
    Widok na ul Kościelną (Kirchstrasse) w kierunku kościoła św. Piotra ...
  • Data: 1900-1920
    komentarze: 0
    Widok na ul Kościelną (Kirchstrasse) w kierunku kościoła św. Piotra ...
  • Data: 1900-1920
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna (w lewo) i ul. Daszyńskiego, widok w kierunku ...
  • Data: 1900-1940
    komentarze: 3
    ul. Kościelna (Kirchstrasse).
  • Data: 1906
    komentarze: 0
    Ulica kościelna z kościołem śś Piotra i Pawła w perspektywie.
  • Data: 1910
    komentarze: 0
    Widok z wieży dawnego kościoła ewangelickiego w kierunku wschodnim.
  • Data: 1910-1917
    komentarze: 1
    ul. Kościelna ok 1917 r.
  • Data: 1910-1930
    komentarze: 0
    Czarno-biała wersja widokówki przedstawiajaca ul. Kościelną. Na ...
  • Data: 1930-1945
    komentarze: 0
    Zdjęcie lotnicze widok obecnej ul. św. Jadwigi, widoczne budynki ...
  • Data: 1946-1950
    komentarze: 6
    Pochód 1 Majowy ulicami Trzebnicy. (nie potrafię zlokalizować ...
  • Data: 1960-1962
    komentarze: 1
    Procesja na Boże Ciało, ul. Kościelna w kierunku przystanku PKS. ...
  • Data: 1960-1962
    komentarze: 1
    Procesja Bożego Ciała ok 1960 r. idąca ul. Kościelną w kierunku ...
  • Data: 1960-1962
    komentarze: 0
    Procesja Bożego Ciała ok 1960 r. ul. Kościelna w kierunku pl. ...
  • Data: 1968-06
    komentarze: 0
    Procesja Bożego Ciała w 1968 roku. Zdjęcie zrobione na ul. Kościelnej. ...
  • Data: 1975-1980
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna na wysokości ulicy Sienkiewicza
  • Data: 1977
    komentarze: 0
    Widok z okien bloku przy ul. Kościelnej, widok na skrzyżowanie ...
  • Data: 2003-06-15
    komentarze: 0
    Ul. Kościelna, okolice skrzyżowania z ul. 9 Maja.
  • Data: 2005-02-26
    komentarze: 0
    Prace przy wykopach pod fundamenty kamienicy przerwane na czas ...
  • Data: 2005-02-26
    komentarze: 0
    Prace przy wykopach pod fundamenty kamienicy przerwane na okres ...
  • Data: 2005-05-15
    komentarze: 0
    Widok z malutkiego skwerku za garażami na ul. Lipowej w kierunku ...
  • Data: 2006-04-02
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna , widoczny dawny budynek poczty cesarskiej
  • Data: 2006-04-02
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna widziana spod kościoła św. Piotra i Pawła w kierunku ...
  • Data: 2006-04-17
    komentarze: 0
    Nowowybudowane kamienice przy ul. Kościelnej widziane zza budowy ...
  • Data: 2006-05-07
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna widziana z wieży kościoła św. Piotra i Pawła.
  • Data: 2006-05-07
    komentarze: 0
    Widok z wieży kościoła św. Piotra i Pawła. Widoczna ul. Kościelna, ...
  • Data: 2006-12-31
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna.
  • Data: 2007-07-07
    komentarze: 0
    Przebudowa ul. Kościelnej, widok w stronę przystanku PKS.
  • Data: 2007-07-07
    komentarze: 0
    Przebudowa ul. Kościelnej na końcu ulicy widoczny kościół św. ...
  • Data: 2007-10-06
    komentarze: 0
    Budowa kamienicy przy ul. Obrońców Pokoju. Na drugim planie bloki ...
  • Data: 2008-03-15
    komentarze: 0
    Bloki przy ul. Kościelnej.
  • Data: 2008-05-20
    komentarze: 0
    Fragment ulicy Kościelnej.
  • Data: 2008-05-20
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna od skrzyżowania z ul.Lipową.
  • Data: 2008-06-28
    komentarze: 0
    Ul. Kościelna.
  • Data: 2008-06-28
    komentarze: 0
    Ulica Kościelna, widok w kierunku przystanku autobusowego.
  • Data: 2008-11-09
    komentarze: 0
    Bloki przy ul. Kościelnej.
  • Data: 2009-08-29
    komentarze: 0
    Kamienica przy ul. Obrońców Pokoju 39-43. Widok ze skrzyżowania ...
  • Data: 2010-04-16
    komentarze: 0
    Ul.Kościelna róg ul.Obrońców Pokoju.
  • Data: 2011-09-02
    komentarze: 0
    Fragment ul. Kościelnej widziany z dachu gimnazjum.
  • Data: 2017-06-03
    komentarze: 0
    Kamienica nr 14 przy ul. Kościelnej w Trzebnicy.

ul. Kościelna na innych fotografiach
  • 2005
  • 2017